Írta: Kamenyiczki Nóra
Sok helyre beadtad már a jelentkezésed, de még csak visszajelzést sem kapsz? Ha ez a helyzet, akkor első körben mindenképp az önéletrajzodnál keresd a hibát! Amikor túlkínálat van a munkaerőpiacon, mint a mostani helyzetben, különösen kritikus, hogy ezt az első szűrőt jól vedd. Az önéletrajzok vagy „CV-k” kiválogatása ugyanis a kiválasztási folyamat legerősebb szűrője, itt gyakran a pályázók 80-90%-a kiesik. A jó hír, hogy egy megfelelően összeállított önéletrajz megsokszorozza az esélyeidet, mivel ha ezen a ponton átjutsz, akkor az állásinterjún már csak a jelentkezők töredékével kell versenyezned. Az interjún ráadásul már te is tapasztalatot szerezhetsz a cégről és a feladatkörről, ami sokat segíthet abban, hogy pontosabban lásd, hogy érdemes-e ilyen irányban építened a karriered. Annak ellenére, hogy önéletrajzot írni meg lehet tanulni, gyakran találkozunk olyan ismétlődő hibákkal, amik kis odafigyeléssel elkerülhetőek lennének. Összeszedtük azokat, amik szerintünk a leggyakoribbak.
1. Általános önéletrajzot küldesz
Az, hogy pozícióra kell szabni az önéletrajzot, az álláskeresők többségének a rémálma. Hiszen megírni egy önéletrajzot nem kis feladat és ezt újra és újra megismételni nagyon fárasztó tud lenni. Csábító a gondolat, hogy egy általános CV-t küldjünk be mindenhová, viszont ez a stratégia sajnos nem célravezető. Az önéletrajznak ugyanis arra a kérdésre kell válaszolnia, hogy a meghirdetett pozícióra miért vagy alkalmas és milyen tapasztalataid vannak, amik ebben támogatnak. Ezt kell megválaszolnod ahhoz, hogy sikeresen továbbjuss ezen a körön. Minden olyan információ, ami ehhez nem ad hozzá, az inkább zavaró, mint előnyös, ezért ha teheted, hagyd ki. Hogy időt spórolj, készíthetsz egy olyan (sok oldalas) általános önéletrajzot, amiben minden tapasztalatodat, eredményedet, készségedet felsorolod, és ebből kiindulva könnyebb lesz törölnöd a nem releváns sorokat és leszűkítened az információkat a meghirdetett pozíciónak megfelelően.
2. Nem a hirdetés szavait használod
A HR-es vagy a fejvadász nem szakmabeli, ezért ne várd tőle, hogy értse a szakzsargont. Ha más kifejezést használsz, mint amit a hirdetésben megadtak, könnyen lehet, hogy nem fogja kipipálni, hiába jelenti pontosan ugyanazt, mint amit ők elvárnak. Rádásul, ha első körben valamilyen önéletrajz szűrő (ATS) szoftver válogat, ott végképp az lesz a döntő, hogy szerepelnek-e a kulcsszavak vagy sem. Ha ugyanazokat a kifejezéseket használod, annak van egy lélektani oldala is: a HR-esnek megnyugtató lesz látnia az egyezéseket és sokkal inkább bele tud képzelni téged a meghirdetett munkakörbe. Ha nem ATS rendszeren keresztül pályázol, akkor ezeket a kulcsszavakat nyugodtan emeld is ki (pl.: félkövérrel), hogy biztosan ne kerülje el az olvasó figyelmét.
3. A feladatkörről írsz, nem az eredményeidről
Az önéletrajzok döntő többségébe a mai napig a munkaköri leírás rövidített verzióját illesztik be vázlatpontosan. Miért hiba ez? Mert ez semmit nem mond arról, hogy neked személy szerint mi volt a hozzáadott értéked abban a pozícióban. Ha nem kapcsolsz a feladatokhoz valamilyen konkrét eredményt, vagy nagyságrendet (pl.: egy új folyamat bevezetése, milyen volumenű értékesítői tevékenység), akkor csak arról adsz információt, hogy bárki más mit csinálna ebben a munkakörben. Ez pedig nem tesz téged versenyképesebbé a hasonló tapasztalattal rendelkező jelöltekkel szemben.
4. Túl hosszú az önéletrajzod
Hiába tűnik úgy, hogy egy 6 oldalas önéletrajz meggyőző, valójában nem az: nem fogják elolvasni, mert egyszerűen nincs rá idő. Egy önéletrajz maximum 2 oldal lehet! Ha úgy érzed, hogy ebbe nem férnek bele a tapasztalataid, akkor egészen biztosan nem szabtad pozícióra az önéletrajzod. Nézd végig a hirdetést és válogasd ki azokat a tapasztalataidat, amik a pályázott munkakörben valóban relevánsak. Ha 30 éve a pályán vagy, akkor elég az utolsó 15 évre koncentrálnod (kivéve persze, ha pont az első felében vannak olyan ipari vagy szakmai tapasztalataid, amik nagyon kapcsolódnak a pályázott munkakörhöz). Ha tartasz attól, hogy így nem ad teljes képet a szakmai hátteredről az önéletrajzod, akkor illeszd be a Linkedin profilodat, ahol megtekinthetik a teljes pályád.
5. Nem néz ki jól
Tapasztalatunk szerint 10-ből 9 önéletrajz formai kialakításába nem tesznek semmilyen extra energiát. Gyakran találkozni sablonokkal, amiket a HR-esek már első pillantásra felismernek, ezek pedig nem segítik azt, hogy kitűnj a pályázók seregéből. Ráadásul a forma itt azért is fontos, mert ettől lesz „felhasználóbarát” az önéletrajzod. A betűméret, a térközök mind-mind befolyásolják, hogy mennyire lesz könnyen áttekinthető, olvasmányos a CV-d. Ha nehéz kibogarászni belőle a lényeget, akkor ez rontja annak az esélyét, hogy a mondanivaló célba érjen.
6. Sablonokat használsz
Az önéletrajz sablonok nagyon jók arra, hogy mintát adjanak ahhoz, hogy hogyan kell kinéznie egy önéletrajznak. Viszont óvatosan kell kezelni őket, mert nem mindegyikük jó. Ráadásul könnyű belefutni abba, hogy elkezdjük átvenni belőlük a sablonos CV nyelvezetet, amit minden HR-es kívülről fúj. Kerüld az olyan fordulatokat, amiket te is gyakran látsz ezekben a sablonokban (pl.: jó kommunikációs készség, csapatmunka), helyettük a hirdetésben megadott kifejezéseket használd.
7. Elírások maradnak benne
Az elírás vagy helyesírási hiba rögtön felveti a kérdést, hogy figyelmetlen a pályázó, kapkodott vagy nem tud helyesen írni. Pedig gyakran épp a sokszori átfogalmazás és átolvasás miatt marad benne valami olyan, amit a szemünk már vesz észre. Mielőtt elküldenéd az önéletrajzod, mindenképp kérj meg valakit, hogy olvassa át, ezzel nagyon sokat tehetsz azért, hogy egy banális hiba ne keltsen rólad rossz benyomást. A CV-kben felbukkanó leggyakoribb helyesírási hibákról itt találsz olvasnivalót.
Ha pedig szeretnél biztosra menni az önéletrajzírással kapcsolatban, akkor jó szívvel ajánljuk figyelmedbe online elvégezhető felkészítő tréningünket a témában, vagy személyre szabott önéletrajz tanácsadásunkat! Keress minket bizalommal!